Kansas AFL-CIO 2020 Endorsements:
President:
Joe Biden (D)
United States Senate:
Barbara Bollier (D)
United States House of Representatives:
District 1 – Kali Barnett (D)
District 2 – Michelle De La Isla (D)
District 3 – Sharice L. Davids (D) (I)
District 4 – Laura Lumbard (D)
Kansas Senate:
District 1 – Kirk Miller
District 2 – Marci Francisco
District 3 – Tom Holland
District 4 – David Haley
District 5 – Jeffrey Pittman
District 6 – Pat Pettey
District 7 – Ethan Corson
District 8 – Cindy Holscher
District 9 – Stacey Knoell
District 10 – DUAL Lindsey Constance & Tom Cox
District 11 – DUAL Joy Koesten & John Skubal
District 12 – Mike Bruner
District 13 – Nancy Ingle
District 14 – No Endorsement
District 15 – No Endorsement
District 16 – No Endorsement
District 17 – No Endorsement
District 18 – Support the Primary Winner
District 19 – Anthony Hensley
District 20 – Rachel Willis
District 21 – Dinah Sykes
District 22 – Tom Hawk
District 23 – Wendy Budetti
District 24 – No Endorsement
District 25- Mary Ware
District 26 – No Endorsement
District 27 – Mike McCorkle
District 28 – Jim Ward
District 29 – Oletha Foust Goudeau
District 30 – Melissa Gregory
District 31 – No Endorsement
District 32 – No Endorsement
District 33 – No Endorsement
District 34 – Shanna Henry
District 35 – No Endorsement
District 36 – Open
District 37 – Becca Peck
District 38 – Edgar A. Pando
District 39 – John Doll
District 40 – Larry Joseph Dreiling
Kansas House of Representative:
District 1 – No Endorsement
District 2 – Lynn D. Gran
District 3 – Monica Murnan
District 4 – No Endorsements
District 5 – Mark Samsel
District 6 – No Endorsement
District 7 – Richard J. Proehl
District 8 – No Endorsement
District 9 – No Endorsement
District 10 – Endorse Democratic Primary Winner
District 11 – No Endorsement
District 12 – No Endorsement
District 13 – Mark Pringle
District 14 – Angela Justus Schweller
District 15 – John Toplikar
District 16 – Linda Featherston
District 17 – Jo Ella Hoye
District 18 – Cindy Neighbor
District 19 – Stephanie Sawyer Clayton
District 20 – Mari-Lynn Poskin
District 21 – Jerry Stogsdill
District 22 – Lindsay Vaughn
District 23 – Susan Ruiz
District 24 – Jarrod Ousley
District 25 – Rui Xu
District 26 – W. Michael Shimeall
District 27 – OPEN
District 28 – Sally Jercha
District 29 – Brett Parker
District 30 – Brandon Woodard
District 31 – Louis E. Ruiz
District 32 – Pam Curtis
District 33 – Tom Burroughs
District 34 – Valdenia C. Winn
District 35 – Broderick Henderson
District 36 – Kathy Wolfe Moore
District 37 – Stan Frownfelter
District 38 – DUAL Sherri D Grogan & David K. Breuer
District 39 – Endorse Democratic Primary Winner
District 40 – Joana Scholtz
District 41 – Endorse Democratic Primary Winner
District 42 – No Endorsement
District 43 – Pamela Finley
District 44 – Barbara W. Ballard
District 45 – Mike Amyx
District 46 – Dennis “Boog” Highberger
District 47 – No Endorsement
District 48 – Jennifer Day
District 49 – Endorse Democratic Primary Winner
District 50 – No Endorsement
District 51 – No Endorsement
District 52 – Mary Lou Davis
District 53 – Jim Gartner
District 54 – John Brosz
District 55 – Annie Kuether
District 56 – Virgil Weigel
District 57 – John Alcala
District 58 – Vic Miller
District 59 – Caren Rugg
District 60 – Mark A. Schreiber
District 61 – No Endorsement
District 62 – No Endorsement
District 63 – No Endorsement
District 64 – No Endorsement
District 65 – Lonnie G. Clark
District 66 – Sydney Carlin
District 67 – No Endorsement
District 68 – Dave Baker
District 69 – Ryan Holmquist
District 70 – No Endorsement
District 71 – DUAL Diana Dierks & Jeffrey A. Zamrzla
District 72 – No Endorsement
District 73 – No Endorsement
District 74 – No Endorsement
District 75 – No Endorsement
District 76 – No Endorsement
District 77 – No Endorsement
District 78 – Kathy Meyer
District 79 – No Endorsement
District 80 – No Endorsement
District 81 – Matthew Joyce
District 82 – No Endorsement
District 83 – Henry Helgerson
District 84 – Gail Finney
District 85 – Marcey Gregory
District 86 – Stephanie Byers
District 87 – Matt Fox
District 88 – Elizabeth Bishop
District 89 – KC Ohaebosim
District 90 – No Endorsement
District 91 – No Endorsement
District 92 – John Carmichael
District 93 – J.C. Moore
District 94 – Derek Milligan
District 95 – Tom Sawyer
District 96 – Stephanie Yeager
District 97 – Kim Webb
District 98 – Steven G. Crum
District 99 – Phil Hodson
District 100 – No Endorsement
District 101 – Elliot R. Adams
District 102 – Jason Probst
District 103 – Ponka-We Victors
District 104 – Garth Strand
District 105 – Michelle Snyder
District 106 – James L. Swim
District 107 – No Endorsement
District 108 – No Endorsement
District 109 – No Endorsement
District 110 – No Endorsement
District 111 – Eber Phelps
District 112 – No Endorsement
District 113 – No Endorsement
District 114 – Jeff Stroberg
District 115 – No Endorsement
District 116 – Rick Roitman
District 117 – No Endorsement
District 118 – No Endorsement
District 119 – Jan Scoggins
District 120 – No Endorsement
District 121 – James Rexford
District 122 – J. Russell “Russ” Jennings
District 123 – No Endorsement
District 124 – No Endorsement
District 125 – No Endorsement
Member, State Board of Education
District 4 – Ann E. Mah
|